Oylanma

Taze Blog achmak ve....

Salam oglanlar/gyzlar/gelinler/dayilar/babalar...
Bu gun sahypamyzda achylan/achylyan taze blog'lara uns berdim azyrak, olaryn kopusinin ichinde
kitap'dan alynan yazgylar/ hekayajyklar/ kitap'lardan yola chykylyp yazilan zatlar/ On hem bar bolan movzuklaryn gaytalanmagy yali, taze pikirin/dushunjelerin yok diyiljek derejede az yazilandigini goryan, chynymy aytsama meni bu zatlar gynandyryar...24 sagadyn ichinde 9'dan kop blog achylypdyr, ichleri bolsa bosh diyen yali....Name uchin beyle bolyaka ??

Su gun…

Su gunden baslap her gunki baslamak isleyan zadymy baslamaga karar bermek isledim. Gundekim yaly, kararlarym netijesiz we biderek bolarmyka?

"Hayyrly gurle, ya-da gurleme"

Yene-de bir zatlar aytmak islegi pespallik duygusyndan one gecdi, gecdi-de barmaklarym su mowzuga esas boljak zatlary yazmaga baslady, ellerim ikisem asak tarapa, oykeli halda barmaklarym haydayar, goya menin yuzume arkasyny owurmek bilen mana "sen bu zatlary yazmak isleyanligin barada cunnur oylandynmy, ozuni gorkezmek niyetin bilen yazmayanyna eminmisin?" diyip sorayan yaly.

TÜRKMEN ILIME HOŞ HABAR.... Maradonadan

Dünýäde meşhur Argentinaly futbolçy Diego Armando Maradona birleşen arap emirliklerinde mesjit saldyrmakçy bolýar.
B.A.E.-de el-wasl futbol komandasyna tälimçi bolup ýolbaşçylyk edýän Maradona, 21 ýaşynda awtoawariýada wepat bolan =bani yas= komandosynyň oýunçysy Ziýab Awanäniň hatyrasyna mesjid saldyrjakdygyny habar berdi.
Hormatly eziz ildeşler!

Essalawmaleýkim, adminler, agzalar we myhmanlar!

Essalawmaleýkim, tmolympiad.org-yň adminleri we agzalary!

Iki sagat iş edinip, zordan agza boldum, bu saýt birneme çylşyrymly ekeni. Bu saýt barada ozal kän eşidipdim. Ýöne hasabymy açdyryp bilmändim. Dogrusy, teswirler işläp durka bu ýere kän bir girmäge döwtalap hem bolmandym.

Indi bu ýerde näme etmeli? Bu ýer forummy? Pikir alşyp boljakmy? Agza sany, işleýşi nähili? Çat, şahsy habarlaşma ýaly zatlar barmy?

5.boyut

Modern insan "analiz"e öylesine müptela olmuş ki "sentez"i ihmal etmiştir. Analitik yaklaşım hayatımızın her alanına, bilimsel çalışmalardan günlük yaşamımıza kadar öylesine adapte olmuş, bilim adamından köydeki bir çiftçiye kadar akıllarımıza öyle girmiş, bakış açılarımızı öyle şekillendirmiş öyle alışmışız ki, akıl ve kalp, bilim ve din, kelime ve mana, teori ve pratik dualizmine düçar olmuşuz. Bugün hakikatlara sentezle bakmaya çok ihtiyacımız vardır.

Türkmenistandaky materializm barada

Men dünýäniň birnäçe ýurdundan geçdim, birnäçe ýurdunda azajyk bolup gördüm, ýene birnäçesinde ep-eslije ýaşap gördüm. Emma şularyň arasynda Türkmenistandaky ýaly materialistligi görmedim. Belki ýalňyşýandyryn, belki Orsýedem şeýledir.

turkmenlerin tanalyshy

Men 1 yyl bari Hindistanda we bardaki Profesorlar turkmenleri indi tanap baslady. Nirden diyip soranlarynda Turkmenistan diyan, bularam Turkiye`mi diyip soraya. Gysgacha aydanymyzda Turkmenistan`yn nirdediginem bilenoklar. belki ozleri jahyl diyip bilersiniz yone men pikirimche bu beyle dal, hawa jahyllyk payam bar, yone, birzatlar edip tanalmasa olar name uchin Turkmenistan hakynda maglumat edinmek islesinler...

İnsan hayatı: Traji-komik bir piyes

İyilik ve kötülük, sevinç ve keder, doğruluk ve yalan, güç ve acizlik, acı ve lezzet, sevgi ve nefret, hayat ve ölüm...
Öyle bir hayat yaşıyoruz ki herşey iç içe.Bu tabloda, renkler öyle karışmış ki yakından bakınca siyah ve beyaz zannettiğimiz ama bütüne bakınca gri görünür manzara.Şu doğrudur bu eğri diyoruz ama doğru dediğimiz şeyin aslında eğri bir düzleme göredir doğruluğu da.

Ostatsa prostym v epohe supergeroev

My vyrosli skazkami iz filmov supermenov gde odin chelovek s ne obychnimi kachestvami spasaet lyudey ot sosialnyh ili prirodnyh krizisov , odnu i tu je senariyu sigrali sotni raz s raznymi personajami chto v rezultate sluchilos my mechtali byt supergeroem...dumali chto spasyom mir zabyvaya o tom chto pod etim nevinnym jelaniem lejit jalkiy egoizm.vse speshat chtoby byt uspeshnym v sosialnoy jizne chtoby oni ne stali obychnymi lyudmi.vse boyatsa proigrat etu "sostezaniyu" i pri etim zabyvaya svoih vnutrennyh sennostey kotoriye svyazyvaet lyudey drug s drugom chtoby oni jili v garmonii...razve k

Syndicate content